Tapety do zadań specjalnych – przegląd możliwości rynkowych

Tapety stosuje się głównie we wnętrzach pomieszczeń, ale ze względu na swoje przeznaczenie i konkretną lokalizację, mogą się one nieznacznie różnić pomiędzy sobą – zarówno metodą wykonania jak i wzorem. Pierwsze i rzucające się od razu w oczy różnice pomiędzy poszczególnymi tapetami ściennymi to oczywiście ich faktura i kolor. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby dopasować idealną tapetę do konkretnego wnętrza nie tylko pod względem kolorystycznym, ale również funkcjonalnym – warto rozważyć chociażby specjalistyczne tapety na ściany, jak chociażby te na fizelinie.

Trójwymiarowa tapeta na ścianę – do jakich wnętrz?

Trójwymiarowe wzory na tapetach ściennych mogą zrobić ogromne wrażenie i wyróżniają się niesamowitą estetyką. Jeśli są bardzo realistyczne i prezentują np. struktury geometryczne, wtedy mogą być przytłaczające i sprawiać, że całe wnętrze natychmiast stanie się nieco bardziej ciasne. Z kolei trójwymiarowy wzór o bardzo dużej prostocie i wysokiej powtarzalności – wydrukowany na jasnym tle i mało jaskrawym kolorem, przeważnie sprawdzają się idealnie we wnętrzach wymagających minimalizmu i klasyki. Tapety na ścianę w wersji trójwymiarowej mogą więc – w zależności od wybranej wersji kolorystycznej i „gęstości” trójwymiarowego wzoru powielonego na kolejnych rolkach tapety – albo bardzo skutecznie zmniejszyć i przyciemnić pomieszczenie, albo otworzyć je i powiększyć optycznie poprzez rozjaśnienie.

Tapeta na ścianę do gastronomii albo klubu

Architekci wnętrz odpowiedzialni za aranżowanie pomieszczeń użyteczności publicznej lub wnętrza typowo komercyjni, wybierając konkretne materiały wyposażenia czy dekoracji wnętrza, muszą kierować się nie tylko względami czysto estetycznymi. Chociaż wskazane jest, aby pomieszczenie handlowe czy obsługi klienta prezentowało właściwe schematy kolorystyczne kojarzone z marką, to równie ważne jest, aby powierzchnie i wnętrza były później łatwe w utrzymaniu. Idealnie w tym celu sprawdzi się tapeta na ścianę wykonana ze wzmacnianych i impregnowanych materiałów, które są zdecydowanie trudniejsze do zaplamienia lub przebarwienia. Na rynku dostępne są również tapety ścienne, które można przy delikatnym udziale wilgotnej gąbki umyć na wilgotno – co bardzo ułatwia utrzymanie tapety we właściwym stanie. Ma to szczególne znaczenie w miejscach jak kluby czy restauracje, gdzie do zabrudzeń ścian może dochodzić dość często i regularnie. Wydanie dodatkowych środków na tapetę wyższej jakości może pomóc w przyszłości ograniczyć ewentualne następne koszty – na sprzątanie, czyszczenie lub ponowne klejenie.

Klasyczne tapety i tapety foto do pokoju dziecięcego

Tapeta na ścianę to świetny wybór także do pomieszczenia projektowanego dla dziecka. Istnieje ogromna gama wzorów i motywów, także baśniowych, które pojawiają się na takich tapetach z przeznaczeniem do dziecięcego pokoju. Mając dziewczynkę lub chłopca, rodzic bez najmniejszego problemu może dzisiaj zamówić tapetę z bohaterami lub scenami z ulubionej bajki albo animacji swojego synka lub córeczki – sprawiając im tym samym ogromną radość.

Leave a comment