Atrakcje Szlaku Odrzańskiego

Odra przede wszystkim jest rzeką przyjazną wędkarzom, można tu znaleźć wiele miejsc cenionych przez spinningistów, pasjonatów łowiących wyczynowo, czy gruntowców. Żeby dostać się do któregoś z nich można skorzystać z opcji wynajmu łodzi, nie ma jednak problemu jeśli nie posiada się odpowiednich uprawnień. Rozwiązaniem może być czarter jachtów motorowych – w Szczecinie to bardzo popularna forma rekreacji. Do dyspozycji chętnych na wycieczki po wodach rzeki są łodzie nie wymagające patentów, w zaś przypadku jednostek o długości powyżej 7,5 m można skorzystać z usług wykwalifikowanego sternika. Taka oferta powstała z myślą nie tylko o wędkarzach, lecz o wszystkich którzy chcieliby odbyć rejs wodami drugiej co do wielkości polskiej rzeki. Wycieczka możne trwać od kilku godzin do kilku dni, nic więc dziwnego, że czarter jachtów w Szczecinie cieszy się popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców miasta.

Promocja przez turystykę

Ponieważ rozlewisko Odry jest bardzo zróżnicowanym terenem, czarter jachtów motorowych pozwala na różne rodzaje rejsów. Wędkarstwo i sport to jeszcze nie wszystko, najciekawsze szlaki pozwalają na spojrzenie z niecodziennej perspektywy na szczecińskie zabytki, lub panoramę miasta, obcowanie z naturą i tego co w aktywnym wypoczynku najważniejsze, a mianowicie przeżycie niecodziennej przygody. Wszystko razem powoduje, że żegluga śródlądowa wraz z wartością rekreacyjną i turystyczną to także potencjał edukacyjny i terapeutyczny. Co więcej, czarter jachtów w Szczecinie pozwalając na eksplorację lokalnych szlaków wodnych przyczynia się do promocji miasta i regionu oraz edukacji proekologicznej społeczeństwa, co oczywiście byłoby niemożliwe przez odpowiednio przygotowanej floty, dopasowanej do potrzeb wszystkich amatorów podobnych wycieczek.

Zakątki na szlaku

Atutem Szlaku Odrzańskiego jest to, że niemal cały obszar dorzecza zachował naturalny charakter, co stanowi atrakcję dla miłośników przyrody oraz ornitologów, ponieważ rozsiane na wodach wyspy oraz kępy są siedliskami wielu gatunków ptaków. Obserwacje przyrody można prowadzić podczas kilkugodzinnych postojów w wybranym miejscu, świetnie też nadają się do tego kilkudniowe wyprawy., Dobrym pomysłem będzie również połączenie rejsu z postojami, na którejś z rozsianych w okolicy przystani, lub na dostępnych brzegach odrzańskich wysp. Do popularnych miejsc postojowych należą tak zwane Zakątki Wodne. Są to częściowo osłonięte pływające pomosty, wyposażone w stanowiska cumownicze, pozwalające na przerwę w żegludze. Cumują tu kajaki, łodzie wędkarzy oraz jachty motorowe wyczarterowane ze Szczecina. Postój w zakątkach wodnych to nie tylko schronienie przy zmianach pogody, miejsca te są też wyposażone w tarasy z ławkami i stołami. Trafić do Zakątków można płynąc Odrą w kierunku jeziora Dąbskiego.

Nie ma dwóch takich samych wypraw

Rejsy po Odrze są świetnym sposobem na aktywny wypoczynek, ale nie tylko w ciepłe dni. Czarter jachtów Szczecin to propozycja wygodnych łodzi zapewniających komfort żeglugi również późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy tereny bezpośrednio sąsiadujące z wodą wyglądają najpiękniej. Znaczna część terenów dorzecza Odry należy do sieci obszarów „Natura 2000”, związanego z ochroną cennych gatunków, zaś miejsca pozbawione ingerencji człowieka co chwila wyglądają inaczej, dlatego w przypadku wycieczek nastawionych na obcowanie z naturą, nigdy nie ma dwóch takich samych. Warto przy tej okazji pamiętać o zabraniu ze sobą lornetki, lub kilku oraz o stosownym zachowaniu na łonie natury, np. zachowaniu ciszy i unikaniu śmiecenia. Trasy żeglarskie na Odrze są częścią lokalnej tradycji i w naszym wspólnym interesie leży zachowanie ich w jak najlepszym stanie.

Leave a comment