Jaki zestaw solarny na przyczepę kempingową wybrać?

Przyczepa kempingowa stała się niezwykle popularnym rozwiązaniem, umożliwiającym swobodne podróżowanie bez konieczności zatrzymywania się w drogich hotelach. Jedyną jej wadą jest brak dostępu do prądu. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, a ściślej rzecz ujmując – odnawialna energia promieniowania słonecznego. Zapewnia darmową energię elektryczną gromadzoną w akumulatorach. Wybierając najlepszy zestaw solarny na przyczepę kempingową, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj panelu. Na rynku dostępne są modele elastyczne oraz sztywne.

Elastyczne panele wykazują wyższą sprawność, zajmują mniej miejsca niż tradycyjne moduły szklane, a ich montaż na dachu jest znacznie łatwiejszy. Ponadto nie istnieje ryzyko ich zerwania podczas szybkiej jazdy. Natomiast panele sztywne są nieco tańsze oraz w początkowej fazie użytkowania wykazują wyższą wydajność. Jednak w trakcie jazdy emitują świsty i inne uciążliwe efekty dźwiękowe. Najlepszy zestaw solarny na przyczepę kempingową powinien być wyposażony w niezawodny moduł z odpowiednim regulatorem MPPT.

Zestaw solarny na przyczepę kempingową tworzą najczęściej dwa pięciometrowe kable solarne zakończone z jednej strony szeregowymi konektorami, występujące w czarnej i czerwonej powłoce, moduł 130 W, a także niezawodny regulator MPPT. Służy do integrowania fotowoltaicznego modułu z regulatorem napięcia. Zaleca się łączyć pracę zestawu z akumulatorem o pojemności od 70 do 100 Ah. Komplet solarny pozwala swobodnie użytkować lodówkę z termostatem, telewizor ledowy oraz ładowarkę.

Leave a comment