Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie ogumienia w aucie?

Opony są elementami pojazdów, które odgrywają w nich niezwykle ważną funkcję. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ to właśnie one dotykają podłoża i zapewniają idealną przyczepność oraz krótką drogę hamowania. Poza tym ogumienie jest odpowiedzialne za precyzyjne prowadzenie auta na krętych i prostych trasach. Rzecz jasna, po pewnym czasie opony mogą ulec zużyciu. Warto więc uzyskać dodatkowe informacje na temat wymiany takich komponentów.

Wymiana opon na początku sezonów

Oczywiście podstawową opcją jest sezonowa wymiana ogumienia samochodowego. W związku z tym opony trzeba wymieniać na takie, które poradzą sobie w warunkach charakterystycznych dla konkretnych pór roku. Jeśli chodzi o sezonową wymianę to ogumienie w Polsce wymienia się dwa razy w roku:

  • Wymiana przed sezonem zimowym – opony z letnich na zimowe wymienia się, gdy temperatura powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie niższym od 7 stopni Celsjusza. Zimowe opony posiadają specjalną konstrukcję oraz mieszankę gumową dostosowaną do ujemnych temperatury, a także do jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.

  • Wymiana opon przed sezonem letnim – należy to zrobić pod koniec zimy, gdy utrzymuje się temperatura powyżej 7 stopni. Ogumienie posiadające letnią konstrukcję zapewnia optymalne parametry z zakresu jazdy, dynamiki, bezpieczeństwa i spalania paliwa.

Oczywiście koła można zmieniać razem z felgami, ale jeśli ktoś posiada jeden komplet felg to możliwe jest wymienianie samych gum. Posiadacze opon całorocznych nie muszą martwić się wymianą sezonową.

Wymiana ogumienia w trybie awaryjnym

Rzecz jasna należy liczyć się z tym, że opony są częściami eksploatacyjnymi, które prędzej czy później ulegną zużyciu i utracą swoje doskonałe właściwości jezdne. Jeśli chodzi o opony zimowe to warto zastanowić się nad wymianą przy bieżniku o grubości 4 mm, natomiast letnie warto wymieniać gdy głębokość bieżnika osiągnie poziom 3 mm.

Czasem może również dojść do sytuacji, w której opona zostanie przebita lub uszkodzona w inny sposób. Rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji jest skorzystanie z ofert naprawczych przygotowanych przez wyspecjalizowane firmy wulkanizacyjne, ale czasem, jeśli opona jest mocno uszkodzona, o wiele lepiej zdecydować się na wymianę.

Sprawdź ofertę profesjonalnych serwisów zajmujących się ogumieniem. Jeśli chodzi o wymianę to zawsze takie działania obejmują obie opony na jednej osi.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a comment