Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy przegrody spawalnicze z przezroczystej folii chronią przed promieniowaniem?

Używane dotychczas przegrody spawalnicze wykonywane były w formie murów z cegieł lub stalowych przegród. Obecnie zastępują je lekkie i przezroczyste ekrany spawalnicze, które wykonuje się z pasów, lameli lub arkuszy folii spawalniczej. Czy oznacza to, że wcześniejsze trwałe przegrody były lepsze od ich foliowych zamienników? No cóż technika stale się rozwija a naukowcy bezustannie prześcigają się w ułatwianiu nam życia. Tak też jest z przegrodami produkowanymi z folii spawalniczej.

Ochrona przed promieniowaniem świetlnym na najwyższym poziomie

Folie spawalnicze zostały zaprojektowane z myślą o ochronie osób przebywających w sąsiedztwie stanowisk spawalniczych. Osoby te w przeciwieństwie do spawaczy nie posiadają przyłbic, okularów i kombinezonów, które chronią przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym emitowanym przez łuk spawalniczy. Ekrany spawalnicze z folii o grubości zaledwie 0,4 mm filtrują 99,998% szkodliwego dla zdrowia promieniowania świetlnego IR i UV. Dodatkowo cechują się przezroczystością pozwalającą na zaobserwowanie obszaru z drugiej stronie przegrody. Jest to szczególnie istotne dla osób wspomagających pracę spawaczy. Powala zauważyć, kiedy trwa spawania i unikać wejścia za parawan podczas emisji promieniowania. Dodatkowym atutem jest możliwość podjęcia szybkiej reakcji, gdy na stanowisku spawalniczym dojdzie do wypadku.

Czy przegrody spawalnicze chronią tylko przed promieniowaniem świetlnym?

Folie używane do produkcji ekranów spawalniczych występują zasadniczo w trzech wersjach. Pierwsze to arkusze i zasłony spawalnicze, które mają grubość 0,4mm. Drugie to pasy spawalnicze o szerokości 57 cm i grubości 1 mm. Te folie w zasadzie chronią otoczenie przed promieniowaniem świetlnym oraz rozprzestrzenianiem się ognia. Materiał jest trudnopalny i nawet podczas bezpośredniego oddziaływania płomienia nie płonie. Topi się, dymi i nie kapie płonącymi kroplami, dzięki czemu spowalnia szybkie rozprzestrzenianie się pożarów. Trzecim rodzajem folii spawalniczej są lamele, czyli wstęgi o szerokości 20 cm i grubości 2 mm. Jest to na tyle gruby materiał, że oprócz wymienionych powyżej funkcji może dodatkowo zatrzymywać rozżarzone odpryski spawalnicze. Lamele zatrzymują także snopy iskier powstające podczas prac szlifierskich oraz metalowe wióry z obróbki tokarskiej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a comment