Problem izolacji wnętrza obiektu przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi to problem, z którym styka się chyba każdy przedsiębiorca. Wnikanie chłodnego powietrza w okresie jesienno-zimowym do ogrzewanego magazynu to ryzyko wzrostu kosztów utrzymania obiektu. Podobnie ma się sprawa w okresie wiosenno-lenim, kiedy to rozgrzane promieniowaniem słonecznym masy powietrza wnikają do wnętrza klimatyzowanych budynków. O ile wejścia i bramy przeładunkowe mogą pozostawać zamknięte problem nie występuje. Jeżeli natomiast bramy muszą przez znaczną część doby pozostawać otwarte, aby nie utrudniać ruchu towarowego mamy wówczas do czynienia z ogromnymi stratami energii cieplnej.
Prosta metoda na osłonięcie bramy magazynowej
Ograniczenie strat energii cieplnej okazuje się banalnie proste i co ważniejsze niedrogie. Kurtyny paskowe – bo to one zapewniają rozwiązanie omawianego problemu, stanowią doskonałą formę doszczelnienia bramy segmentowej. Folia PCV z której wykonuje się pasy w kurtynie cechuje się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej. Oddziela ciepłe i zimne masy powietrza od siebie i nie pozwala na ich mieszanie się. Kurtyna PCV pełni dodatkowo rolę ekranu akustycznego ograniczającego hałas. Powierzchnia kurtyny odbija fale dźwiękowe i redukuje natężenie uciążliwego hałasu o 35 dB. Kurtyny paskowe to także fizyczne przegrody dla ptaków, insektów oraz oparów, wilgoci, dymów i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Co jednak szczególnie ważne, kurtyny paskowe nie ograniczają ruchu pieszego i mechanicznego. Wózki z towarem cały czas mogą swobodnie pokonywać światło otworu bramy bez konieczności jej przesuwania czy zwijania – jam ma to miejsce w przypadku bramy segmentowej.
Jak działa kurtyna paskowa?
Swobodnie zwisające pasy PCV nachodzą na siebie i w ten sposób tworzą niemalże 100% szczelną przegrodę. Pod naciskiem siły przejeżdżającego wózka czy przechodzącego człowieka pasy swobodnie się rozchylają. Po przejściu samoczynnie wracają do swojej pierwotnej pozycji zamykając światło bramy. W ten sposób nawet podczas intensywnego ruchu towarowego rozszczelnienie przegrody trwa zaledwie kilka sekund. To proste rozwiązanie w skali roku pozwala na redukcję kosztów energii cieplnej nawet o 45%.