Sprawa może wydawać się prosta. Otóż wiele osób stwierdzi, że należy popytać znajomych czy rodziny, aby na podstawie ich doświadczenia, albo na bazie opinii, które sobie wyrobili w oparciu o cudze opowieści i historię zdecydować komu warto powierzyć sprzedaż nieruchomości lub jej poszukiwanie. Są jednak dwa podstawowe problemy w takiej sytuacji. Po pierwsze, jak to bywa z opiniami, każdy ma swoją, a do tego każda sytuacja jest inna. Po drugie, dotyczy to kwestii, w których to klient od początku wie, że będzie chciał skorzystać z pomocy pośrednika. Dotyczy to zatem klientów już bardziej świadomych, który wiedzę, że transakcje nieruchomości należy powierzyć specjalistom. Kiedy jednak jesteśmy w sytuacji, w której w swej nieświadomości nie rozważaliśmy możliwości współpracy z pośrednikiem, lecz złożyło się tak, że mamy sposobność rozmawiać z jednym z nich i teoretycznie wszystko wydaje się w porządku, lecz przecież nie jesteśmy tak od razu w stanie zweryfikować kwalifikacji takiej osoby.
Profesjonalny pośrednik
Oczywiście każdy będzie chciał zostawić po sobie dobre wrażenie, wykazać się wiedzą i kompetencjami. Nie można jednak dać się zwieść temu, że pośrednik mówi dużo, wiec pewnie ma wiele do powiedzenia. Nie może to być osoba krzykliwa czy nachalna, a także w jakiś sposób przytłaczająca swoja osobą. Pośrednik powinien wiedzieć kiedy przekazać konkretne informacje, a kiedy właśnie powinien wysłuchać klienta, gdyż to w końcu jego/jej oczekiwania muszą zostać spełnione.
Choć licencja zawodowa pośrednika nie jest kwestią obowiązkową to na pewno jest to bardzo istotny czynnik, który może odróżniać osobę kompetentna od tej, która tylko stwarza dobre wrażenie. Osoba posiadająca licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami musiała przecież przejść specjalistyczny kurs, a następnie zdać egzamin danej federacji nieruchomości. Musiała również być na tyle zdeterminowana i kompetentna, aby zainwestować w siebie, poświęcić czas i rozwinąć swoją wiedzę. To wszystko stanowi dobry prognostyk na potencjalną bezproblemowa współpracę. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że licencjonowany pośrednik musi bezwzględnie przestrzegać wszystkie najwyższe normy i standardy zawodu, a więc mamy większą pewność, że będzie on uczciwy, rzetelny i że będzie kierował się interesami swoich klientów. Ponadto, fakt posiadania licencji pośrednika można bardzo łatwo zweryfikować nawet podczas bezpośredniej rozmowy i nie jest to w żaden sposób ujma dla samego pośrednika. Naturalnym jest, że klient robi co się da, aby zabezpieczyć swoje interesy.
Wiele osób stwierdzi, że to doświadczenie stanowi podstawową cechę dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nie musi to jednak być prawdą. Bywa, ze biura nieruchomości, których pozycja na lokalnym rynku jest już ugruntowana popadają w rutynę myśląc, że to właśnie doświadczenie będzie zawsze stanowiło wartość dodaną. W efekcie poziom obsługi klienta w takim biurze może z czasem spadać bo przecież wiele spraw załatwia się z automatu. Z kolei biuro nieruchomości, które dopiero buduje swoją renomę wśród klientów jest bardziej zdeterminowane, a więc dołoży wszelkich starać, aby zostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.
A może własne rozeznanie?
Możemy również bez korzystania z opinii innych zdecydować się na pomoc nowoczesnych technologii, a konkretnie internetu. Z reguły poszukujemy biura nieruchomości na rynku lokalnym toteż wpisujemy w wyszukiwarkę odpowiednią frazę wraz z miastem na przykład biuro nieruchomości Kalisz, biuro nieruchomości Konin czy też Września, Koło, Poznań, albo inna dowolna mniejsza lub większa miejscowość. W takiej sytuacji odwiedzimy zapewne kilka stron agencji nieruchomości, które damy rade znaleźć i możemy wyrobić sobie własna opinie na bazie informacji i przekazu jaki płynie z tychże biur. Kolejnym krokiem może być już wykonanie telefonu i tutaj z pomocą przychodzą nam już wymienione powyżej aspekty, na które możemy zwrócić uwagę, aby zidentyfikować profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami.
+Artykuł sponsorowany+