Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Zanim zapadnie decyzja o wynajmie maszyny do czyszczenia suchym lodem

Wpisujemy w wyszukiwarkę „czyszczenie suchym lodem cennik” i… pojawiają się wątpliwości. Czasem są tak silne, że tracimy ochotę na rozmowę z konsultantem zapominając, że kilka rzeczowych informacji mogłoby zmienić spojrzenie na sprawę. Spójrzmy więc skąd bierze się cennik czyszczenia suchym lodem.

Aspekty użycia suchego lodu

W przypadku usługi takiej jak czyszczenie suchym lodem cennik nie bierze się z powietrza. Przede wszystkim liczy się ilość lodu potrzebna na umycie wyznaczonych obszarów i powierzchni. Trzeba tu pamiętać, że jedynym stosowanym środkiem jest zamrożony dwutlenek węgla, dzięki temu nie ma potrzeby stosowania wody, ani jakiejkolwiek innej cieczy, czy rozpuszczalnika, a co za tym idzie – nie ma mowy o stratach czasu wywołanych ewentualnym suszeniem urządzeń po usunięciu zabrudzeń. Nie ma też mowy o korozji – czy to chemicznej, czy wywołanej obecnością wody, a suchy lód doskonale nadaje się do usuwania uciążliwych zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o cennik czyszczenie suchym lodem to w dzisiejszych czasach koszt rzędu 600 – 700 zł za roboczo godzinę, ale oczywiście ostateczny koszt zależy od ilości zużytego lodu. Ktoś mógłby powiedzieć, że taki cennik czyszczenia suchym lodem to bardzo ogólnikowa informacja. Ale tak naprawdę to sytuacja znaną w większości branż – nie da się ustalić jednej ceny usługi, ponieważ każde zlecenie jest inne a co za tym idzie, wymaga różnego nakładu pracy i środków. Cena jest określana indywidualnie po omówieniu szczegółów zlecenia, a tam gdzie przy ofercie czyszczenia suchym lodem cennik sugeruje kontakt z konsultantem warto porozmawiać o szczegółach kosztorysu.

Koszty, amortyzacje, cenniki

Specjaliści sprzątania przemysłowego zawsze informują, że ostateczne koszty usługi zależą od rodzaju zabrudzeń i podłoża, dostępności sprężonego powietrza o odpowiednim ciśnieniu, dostępności powierzchni i elementów czyszczonych maszyn, skomplikowania profili i kształtów powierzchni oraz oczywiście akceptacji efektów czyszczenia przez zleceniodawcę. Dzięki wszystkim tym czynnikom widać, że jeśli chodzi o czyszczenie suchym lodem cennik nie może być traktowany jako coś ostatecznego. Podczas zamawiania usługi trzeba też pamiętać, że maszyna do czyszczenia suchym lodem to koszty serwisowania. Producenci zalecają zwykle przegląd sprzętu raz na rok lub co 300/350 godzin pracy takiej maszyny. Średni koszt przeglądu to od 250-350 euro, procedura obejmuje monitoring kondycji mechanicznej i elektrycznej oraz wymianę filtra powietrza.

Czyszczenie suchym lodem – cennik standardów czystości

Analizując cenniki czyszczenia suchym lodem bierze się pod uwagę przede wszystkim skuteczne oczyszczanie urządzeń i powierzchni ze smarów, klejów, farb, czy nawet mieszanin lakierów z utwardzaczami (bo i z tym suchy lód poradzi sobie bez większych problemów). Czy ta skuteczność jest opłacalna? Według opinii przemysłowców, przy średnio i szeroko zakrojonej działalności suchy lód należy do rozwiązań najbardziej ekonomicznych, a tam gdzie rozmach przedsiębiorstwa jest mniejszy, jako plus traktuje się przyjazność metody dla środowiska. A w tej perspektywie, jeśli chodzi o czyszczenie suchym lodem cennik schodzi na plan dalszy. Zwróćmy jednak uwagę na kolejne czynniki rzutujące na koszty. Dzienne zapotrzebowanie na suchy lód to przeciętnie od 400 do 600 kg. Doliczmy transport sprzętu i granulatu oraz przechowywanie granulatu – specjalne pojemniki na suchy lód NIE są dodawane do maszyn w formie bonusu). Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że kilogram suchego lodu kosztuje w hurcie pięć złotych za kilogram, technologia pozostaje wysoce opłacalną. Cena maszyny operującej granulatem CO2 to od kilkudziesięciu do ponad dwustu tysięcy złotych.

Kosztorysy w konsultacji

Gdyby pokusić się o kompletny i szczegółowy cennik czyszczenia suchym lodem, należałoby umieścić w nim przede wszystkim informację, że większe punkty przemysłu mają odpowiednie instalacje z powietrzem pod ciśnieniem około 8 barów (ciśnienie wystarczające do użycia granulatu suchego lodu to zwykle 6 barów). Ale ponieważ nie każdy zakład jest wyposażony w sprężarkę, firmy oferujące użycie granulatu CO2 używają w większości własnych przenośnych kompresorów. Kolejna sprawa jeśli chodzi o cennik czyszczenia suchym lodem to fakt, że nie ma stałego dla całej branży standardu roboczogodziny, czy ceny za metr kwadratowy. Częstszym rozwiązaniem jest kosztorys sporządzany podczas wizji lokalnej, na ogół opiewa on na cenę z przedziału od 250 do 800 złotych za godzinę pracy. Przy konstruowaniu kosztorysu bierze się pod uwagę koszt ludzkiej pracy, koszt sprężonego powietrza, cenę suchego lodu i mediów, amortyzację maszyn. Przykładowo suchy lód to około 1,92 zł/kg (przy progu opłacalności 1 kg/min), sprężone powietrze to przeciętnie 7-11 gr/1m3 (przy zużyciu 4-5 m3 na minutę), wynagrodzenie operatora zaś to 30 zł/h.

Suchy lód a bezpieczeństwo

Na koniec trzeba powiedzieć, że wymogi bezpieczeństwa to również koszty. Ośrodki przemysłowe to miejsca specyficzne, a więc jeśli chodzi o czyszczenie suchym lodem cennik na pewno nawiązuje do faktu, że zabezpieczenie przed poziomem hałasu to obowiązkowe nauszniki. Do tego ocieplane rękawice i okulary ochronne, ponieważ suchy lód ma twardość porównywaną do twardości gipsu. Dodatkowo, przy małych pomieszczeniach trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację, ponieważ CO2 uwolnione z granulatu wypiera z pomieszczenia tlen. Z tego samego powodu operator maszyny do czyszczenia suchym lodem używa maski tlenowej. Oczywiście wszystko to zapewnia firma oferująca czyszczenie suchym lodem, cennik zaś na pewno byłby niższy, gdyby operację przeprowadzali przeszkoleni pracownicy przedsiębiorstwa zamawiającego usługę. Kolejna sprawa to świeżość suchego lodu. Granulat czyści zabrudzenia jeśli jest dobrej jakości warto więc wiedzieć, że dwudniowy lód zwykle nie nadaje się do czyszczenia i chłonie wodę przez co może zapchać maszynę. Według specjalistów granulat CO2 zachowuje poprawną twardość (a więc i przydatność) do 12-16 godzin po wyprodukowaniu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a comment