Wśród chorób cywilizacyjnych aktualnie jedną z najbardziej śmiercionośnych jest rak. Dlatego też warto wykonywać regularne badanie piersi, a także sprawdzać, czy jelito grube jest zdrowe. Są to bowiem jedne z najczęstszych odmian raka, które jeśli są wcześnie wykryte, można skutecznie leczyć.
Badanie piersi – jak często je robić?
Wśród kobiet bardzo często wykrywa się raka piersi. Dla dzisiejszej medycyny nie jest to jednak problem nie do pokonania i bardzo często udaje się wdrożyć całkowicie efektywne leczenie. Warunkiem jest jednak to, by odpowiednio wcześniej trafić pod opiekę lekarską. Badanie piersi zaleca się wykonywać regularnie i na pewno nie rzadziej, niż raz na kilka lat. Powinno to się jednak robić zdecydowanie częściej, jeśli jest taka możliwość. By wykonać badanie piersi, można wykonać to metodą manualną, która jest powszechnie stosowana w gabinetach lekarskich i jest świetną metodą prewencji. Jeśli lekarz uzna, że są do tego wskazania, wykonuje się USG piersi, które pozwala stwierdzić dokładnie, w jakim stadium jest choroba. Takie badanie wykonuje się jednak tylko na zalecenie lekarza. Warto więc skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, czy są zalecenia, by je zrobić.
Rak jelita grubego – prewencja
Jelito grube jest kolejnym z organów podatnych na rozwój nowotworów u kobiet i mężczyzn. Do jego objawów należą bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, czy nagły spadek masy ciała. Mając powyższe objawy, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowe badania, by określić, czy jest to rak jelita grubego. W tym celu wykorzystuje się różne metody. Najmniej inwazyjna jest tomografia komputerowa, która pozwala szybko zlokalizować zmiany patologiczne. Inną z metod na sprawdzenie, czy jest to rak jelita grubego, jest badanie kału. Jeśli są do tego zalecenia, wykonuje się bardziej inwazyjne badanie endoskopowe, która pozwala zrobić lekarzowi szczegółowe rozpoznanie i zdiagnozować problem, a także przekazać dalsze zalecenia, co do leczenia.