Depresja to choroba, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Chorują na nią nie tylko ludzie młodzi ale także seniorzy i coraz częściej młodzież i dzieci. Depresja znacznie obniża jakość życia i powoduje cierpienie, jednak na szczęście można ją skutecznie leczyć.
Kiedy pojawia się depresja?
Depresja zazwyczaj pojawia się w trudnych momentach życia, takich jak śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, koniec związku czy konieczność zmierzania się z trudną chorobą. Dotyka ona np. seniorów, którym doskwiera samotność, osoby przebywające na emigracji czy wszystkich tych, którzy mają problemy z nałogami (narkotyki, hazard). Warto wiedzieć, że depresja może też pojawić się bez jednego, wyraźnego powodu, ale ona także wymaga leczenia.
Główne objawy depresji
Depresję poznajemy po tym, że u danej osoby od dłuższego czasu utrzymuje się znacznie obniżony nastrój. Taka osoba może być płaczliwa i apatyczna. Zwykle pojawiają się problemy z zasypianiem oraz wczesne budzenie rano. Chory odczuwa znaczny spadek energii, traci dotychczasowe zainteresowania i trudno jest mu się zmobilizować do codziennych aktywności. U wielu osób przy okazji depresji pojawiają się także zaburzenia lękowe i problemy z apetytem.
Dlaczego tak wiele osób nie radzi sobie z depresją?
Chociaż o depresji mówi się coraz częściej i więcej merytorycznych informacji o tej chorobie do nas trafia, to ciągle mnóstwo osób ma problem z rozpoznawaniem jej objawów. Do tego dochodzi wstyd przed wizytą w poradni zdrowia psychicznego lub wizytą u psychoterapeuty. Zdecydowanie nie warto odkładać takiej wizyty, ponieważ to właśnie lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta są tymi osobami, które udzielą najskuteczniejszej pomocy.
Jak leczyć depresję?
Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zwykle przepisuje leki antydepresyjne, których rolą jest podnoszenie nastroju, wyzwolenie energii i tłumienie apatii. Po części działają one także przeciw-lękowo i regulują sen. Jest niezmiernie ważne, aby leki antydepresyjne zacząć przyjmować jak najwcześniej i systematycznie. Ich pełne działanie pacjent odczuje dopiero po kilku tygodniach. Nie jest też łatwo trafić z odpowiednim lekiem u danego pacjenta. Bardzo często lekarz psychiatra musi zmieniać lek dwa a nawet trzy razy, aż trafi na ten najskuteczniejszy dla danego pacjenta. Bardzo dobrym, polecanym uzupełnieniem leczenia u lekarza psychiatry jest psychoterapia. Psychoterapia połączona z odpowiednio dobraną farmakoterapią czyni cuda w leczeniu depresji. Jeśli Ciebie lub kogoś z twoich bliskich dotyka depresja to pamiętaj o jak najszybszej wizycie u lekarza psychiatry i psychoterapeuty.