Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Wszystko na temat certyfikatów energetycznych

Certyfikat energetyczny wymagany od 28 kwietnia obecnego roku to określenie, ile zużytej energii jest w danym domu. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytania, jak ważny jest to dokument, co zawiera, a także jaki należy ponieść koszt, aby go uzyskać.

Co jest w dokumencie?

Energię elektryczną lub też cieplną zużywa się korzystając z ogrzewania, podgrzania wody, wentylacji, czy światła. Znajduje się tam opis, jaka wysokość energii jest konieczna do normalnego funkcjonowania. W dokumencie widnieją konkretne wyliczenia, a także skróty. EP oznacza nieodnawialną energię pierwotną. EK to energia końcowa.

Brak powyżej opisanego dokumentu sprawia, że nie można zamieszkać w danym domu, zaś właściciel otrzymuje dodatkowo aż 10 tysięcy złotych kary. Jest to obowiązkowy element dokumentacji technicznej mieszkania.

Ile kosztuje wydanie?

Zanim jednak certyfikaty energetyczne zostaną wydane w poszczególnych domach, konieczny jest audyt energetyczny, który określa parametry budynku. Do specjalnej karty wpisuje się konkretne informacje na temat ogrzewania i tym podobnych. W zależności od tego, jak duży jest dom za audyt można zapłacić różną cenę. Ta różni się także w zależności od wielkości miasta. Najdroższe są w Warszawie i mogą wynieść nawet więcej niż 1000 PLN. Im miejscowość jest mniejsza, tym kwota maleje i może wynieść około 500 PLN.

Wiele zależy tutaj od metrażu, czasu, który specjalista poświęci na wykonanie swojej pracy. Osoba ta wykonując konieczny audyt ponosi także koszty za certyfikat.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a comment