Planujemy optymalizację i związaną z nią zakupy. Na stanie firmy ma się znaleźć maszyna do czyszczenia suchym lodem. Na początek jedna, a potem w zależności od okoliczności zestaw się powiększy. Dojdzie więc albo taki sam sprzęt, albo inny, dostosowany do sytuacji. Na co zwrócić szczególną uwagę planując taki zakup? Odpowiadamy poniżej.
Technologia suchego lodu czyli maszyna maszynie nierówna
Ewolucja technologiczna sprawiła, że każda maszyna do czyszczenia suchym lodem oprócz oczywistych atutów została wyposażona przez producentów w różne udogodnienia. Oczywiście inna perspektywa wiąże się z zakupem, lub leasingiem takiego urządzenia, a inna z wypożyczeniem, niemniej jednak warto znać kilka szczegółów. Co może do nich należeć?
Liczy się każdy szczegół
Jeśli maszyna do czyszczenia suchym lodem ma odpowiednio zoptymalizowany przepływ powietrza, wówczas cząstki granulatu nie ulegają wygładzeniu w prowadnicy. Brzegi o naturalnej, krystalicznej ostrości zwiększają siłę oddziaływania na zabrudzenia. Innym ważnym szczegółem może być separator wodno-olejowy. Jego zadaniem jest odfiltrowanie drobin kondensatu od skompresowanego powietrza, dzięki czemu powietrze pozostaje suche, co zapobiega oblodzeniu urządzenia.
Skala sprzątania, a mobilność urządzenia do czyszczenia suchym lodem
Sprzęt wykorzystujący technologię suchego lodu powinien być ergonomiczny, czyli tak zorganizowany, żeby jak najbardziej ułatwiać pracę. Liczą się nawet drobiazgi, takie jak organizacja skrzynki na narzędzia, czy dostępność wymiennej dyszy. Jeśli sprzęt do czyszczenia wymaga obecności własnego agregatu, lub kompresora, wówczas takie urządzenie powinno mieć wysoką mobilność i związane z nią ułatwienia takie jak pneumatyczne koła i uchwyty manewrowe bez których nie da się pokonać schodów, czy różnic w wysokości czyszczonych modułów np. linii produkcyjnej.
„Producent przewidział, że może być taka potrzeba”
Obok wspomnianego już separatora, innym zabezpieczeniem przez zamarzaniem jakie ma maszyna do czyszczenia suchym lodem, jest możliwość automatycznego usuwania pozostałości lodu. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku powinien nastąpić zrzut pozostałości granulatu CO2 ze zbiornika. Sam zbiornik powinien być wzmocniony odpowiednim tworzywem, np. włóknem szklanym pozwalającym na optymalną izolację suchego lodu i brak jego kondensacji.
Drobiazgi a komfort pracy
Każda maszyna do czyszczenia suchym lodem jest przedstawiana przez konsultantów jako wydajna i ergonomiczna. Oczywiście, sprawny sprzedawca obeznany z regułami marketingu potrafi poprzeć taką charakterystykę odpowiednim zestawieniem liczb. Ale zanim się zacznie je analizować warto zwrócić uwagę na tak prozaiczne kwestie jak transport suchego lodu z urządzenia do dyszy – założenie dyszy na przewód nie powinno zmniejszać mocy sprzętu, a lód powinien być przesyłany do dyszy tak, by nie grozić jej uszkodzeniem.
Maszyna do czyszczenia suchym lodem – wszechstronne zastosowanie
Osoby nieobeznane ze specyfiką sprzątania przemysłowego i zasadami BHP mogą nie pamiętać, że maszyna do czyszczenia suchym lodem powinna mieć w zestawie przewód uziemiający. Pozwala on łatwo uziemić czyszczone metalowe przedmioty, zabezpiecza przed przeskokiem ładunku z operatora urządzenia na czyszczony przedmiot. Ma to swoje znaczenie podczas mycia maszyn w trakcie ich pracy. Oprócz możliwości umycia linii produkcyjnej bez ich zatrzymywania maszyna do czyszczenia suchym lodem znajduje także zastosowanie w czyszczeniu form odlewniczych, robotów spawalniczych i narzędzi kuźniczych, myciu systemów napełniających i miksujących, czyszczeniu pras drukarskich, maszyn do obróbki drewna oraz pieców. Sprawdza się także przy usuwaniu naddatków z części z tworzyw sztucznych oraz w czyszczeniu generatorów, turbin, szaf sterowniczych i wymienników ciepła.