Jeżeli prowadzisz własną działalność, to ten temat nie jest Ci z pewnością obcy. Stosy faktur i rachunków, a do tego coroczne wypełnianie zeznania podatkowego. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, ale jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?
Przede wszystkim, popytaj znajomych przedsiębiorców. Rekomendacje od zadowolonych klientów, to najlepsza forma reklamy. Możesz też sprawdzić, jakie opinie ma dane biuro rachunkowe lub zajrzeć na stronę internetową danego biura i poszukać opinii od klientów. Nie bez znaczenia są też oczywiście kompetencje pracowników biura. Powinny być to osoby z kierunkowym wykształceniem ekonomicznym, mogą też posiadać certyfikaty specjalistyczne. Zwracaj uwagę na to, jak długo dane biuro rachunkowe jest już na rynku. Niemniej jednak, czasem warto dać szansę komuś, kto dopiero stawia pierwsze kroki w tej branży. Dużym plusem dla danego biura jest fakt posiadania w zespole osoby z licencją doradcy podatkowego.
Warto zapoznać się z zakresem działalność danego biura rachunkowego. Czy ogranicza się tylko do typowych usług księgowych? Tu rozgraniczamy księgowość standardową i uproszczoną. To, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od tego, jak się rozliczasz: w formie karty podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego lub na zasadach ogólnych.
Niektóre biura świadczą kompleksową obsługę księgową, która obejmuje też reprezentację przed urzędem skarbowym oraz ZUS. Jeśli więc paraliżuje Cię strach na samą myśl o wizycie w którejś z tych instytucji, poszukaj biura, które ma usługę reprezentacji w swojej ofercie. Profesjonalna reprezentacja zwiększa też Twoje szanse na pozytywne załatwienie sprawy. Pracownik takiego biura ma odpowiednie doświadczenie i będzie wiedział, jakich argumentów merytorycznych użyć w rozmowie z urzędnikiem.
Dbając o swój szeroko pojęty interes, przed podjęciem współpracy z konkretnym biurem rachunkowym, poproś o okazanie polisy ubezpieczeniowej. Dobre biuro powinno posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje Ci to możliwość ubiegania się o odszkodowanie, jeżeli błąd biura rachunkowego będzie wiązał się dla Ciebie z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Równie ważna jest ochrona Twoich danych, które przekazujesz pracownikom biura. Zapytaj, jakiego oprogramowania używa biuro do codziennej pracy oraz czy pracownicy są zapoznani z najnowszymi regulacjami w tym zakresie. Biuro rachunkowe pracuje na wrażliwych danych, których wyciek może wiązać się dla Ciebie z poważnymi problemami.
Obecnie, czyli w dobie pandemii, większość przedsiębiorstw działa zdalnie, biura rachunkowe również. Jeżeli jednak cenisz sobie kontakt twarzą w twarz, poszukaj biura, gdzie możesz osobiście spotkać się z osobą odpowiedzialną za Twoją księgowość. Ponadto, biuro bez siedziby stacjonarnej, może budzić mieszane uczucia. Niemniej jednak, warto zadbać, abyś do pewnych operacji lub dokumentów miał dostęp w dowolnej chwili, logując się na Twoje konto klienta w danym biurze. Księgowy raczej nie będzie do Twojej dyspozycji 24h/7.
Najważniejsza dla przedsiębiorcy kwestia, to cena jaką musi zapłacić za usługę. Nie warto jednak skupiać się tylko i wyłącznie na najniższej ofercie, jaką uda Ci się znaleźć. Miej na uwadze, że dobry specjalista poświęcił czas i pieniądze, aby zdobyć wysokie kwalifikacje. Nic więc dziwnego, że może teraz oczekiwać godziwej zapłaty za swoją pracę. Zawsze warto szukać tzw. złotego środka, czyli oferty, która nie będzie kusiła rażąco niską ceną, jak i nie odstraszyć ilością zer po przecinku.