Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Sytuacja branży systemów solarnych cały czas się zmienia i niczym już nie przypomina momentu, w którym panele pv dopiero docierały na polski rynek z Chin albo Kanady. Dziś możemy mówić o większej dostępności poszczególnych komponentów (polscy producenci!) i większej ilości profesjonalnych dystrybutorów, o regulacjach prawnych dedykowanych systemom solarnym oraz o znacznym zmniejszeniu cen w branży. Jak wiadomo, ostatni z wymienionych czynników niekoniecznie musi o czymś świadczyć, wszak wysokość cen produktów i usług wynika z wieku różnych przesłanek, których zrozumienie może przekraczać możliwości przeciętnego konsumenta. Mówiąc ogólnie, produkt może być tani, ale nieopłacalny. Popatrzmy więc na opłacalność instalacji fotowoltaicznych.
Nie minęło wiele czasu
Według szacunków początek rynku fotowoltaiki w Polsce datuje się na około 2010 rok, kiedy to można już było zamówić pierwsze mikroinstalacje dla potrzeb własnych. Jak wszystkie początki, rok 2010 był dla rodzimej fotowoltaiki dość trudny. Komponenty farm pv miały kłopot z dostępnością, na rynku działało niewielu profesjonalnych dostawców, brakowało regulacji prawnych, a panele nie należały do najtańszych. Sprowadzenie komponentów systemu solarnego z Chin, albo Kanady, czy USA kosztowało czas, pieniądze i nerwy – zamówione instalacje fotowoltaiczne rzadko lądowały w Szczecinie w stanie bezusterkowym.
Zmiany na rynku i zmiany w przepisach
W ciągu dziesięciu kolejnych lat sytuacja branży ulegała dynamicznym przemianom, instalacje fotowoltaiczne potaniały w tym czasie o około 70 procent. Było to następstwem zwiększenia liczby dystrybutorów i poszerzenia przez nich zakresu usług (dostarczenie komponentów plus przygotowanie projektu oraz zajęcie się montażem). Dużo pomogły też programy dotacji (europejskich i krajowych) wdrażanych dla potrzeb rozwoju rynku fotowoltaicznego. A najważniejszym czynnikiem, będącym odpowiedzią na zainteresowanie fotowoltaiką były regulacje prawne, w tym Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii w 2015 roku, dostosowanie prawa budowlanego i energetycznego oraz ulgi podatkowe.
Postawić na instalacje fotowoltaiczne Szczecin
Lata rozwoju branży fotowoltaicznej pokazały, że systemy solarne należą do najbardziej wygodnych form wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a przy tym są dostępne niemal dla każdego. Instalacje fotowoltaiczne są wydajne nawet w naszym umiarkowanym klimacie, również Szczecin ze swoją wilgotnością i notorycznym zachmurzeniem nie są dla nich przeszkodą. Zaś obecność fotowoltaiki ma swoje podstawy prawne i odpowiednie regulacje. Okazało się również, że instalacje fotowoltaiczne są opłacalne nie tylko dla małych konsumentów, ale również dla firm, developerów oraz inwestorów dysponujących terenami (nie tylko nieużytki i łąki!) pod farmy solarne i elektrownie. Specyfika polskiej gospodarki bardzo często powoduje, że to co jest opłacalne w innych częściach kontynentu i świata, u nas delikatnie mówiąc nie zdaje egzaminu. I choćby z tego powodu instalacje fotowoltaiczne zasługują na uwagę.
Kulisy kosztów
Instalacje fotowoltaiczne stanowią swoisty paradoks – system jest opłacalny, ale… No właśnie. Zawsze jest jakieś „ale”. W tym wypadku pochodzi ono z analizy kosztów inwestycji. Trzeba więc powiedzieć, że koszt początkowy przedsięwzięcia pv nie jest mały, choć na tle minionych warunków rynkowych i cen np. sprzed trzech lat i tak nie wypada najgorzej. Dodajmy do tego możliwość skorzystania z dotacji i programów pomocowych oraz kredytów na atrakcyjnych warunkach, i ulg podatkowych, a perspektywa w jakiej widzimy instalacje fotowoltaiczne mocno się zmieni, podobnie jak koszt korzystania z darmowego prądu ze słońca. Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę to przeciętnie od 6 do 9 lat. Oczywiście pod warunkiem, że wydajność paneli będzie się utrzymywać na stałym poziomie, bez długotrwałych spadków inaczej okres ten się wydłuży. Ale nawet jeśli, to i tak któregoś dnia przychodzi moment, gdy po odliczeniu kosztu instalacji systemu okazuje się, że z prądu korzystamy już za darmo.
Zmiany ekologiczne
Ważnym argumentem uzasadniającym opłacalność systemów fotowoltaicznych jest ekologia. Z jakiego powodu? Przyjmując odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań i starając się poprawić świat małymi krokami, dokonujemy zmian w większej skali. Odnawialne Źródła Energii to dbałość o środowisko naturalne i czyste powietrze. A to, jak każdy pozytywny nawyk zawsze ma pozytywne konsekwencje, z których niskie rachunki za prąd to tylko premia początkowa. Niezależność energetyczna i poprawna relacja ze środowiskiem naturalnym uwalniają od zmartwień corocznych podwyżek cen prądu. W przypadku firm są też elementem marketingu – firma postrzegana jako proekologiczna i samowystarczalna zawsze budzi większe zaufanie.