Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Przewozy zmarłych – przepisy a rzeczywistość

Przewozy zmarłych są według przepisów odrębnym przypadkiem, co oznacza że zajmować się nimi mogą jedynie firmy posiadające na taki transport specjalne pozwolenie. Rodzinie osoby zmarłej nie wolno przewozić zwłok samodzielnie, wyjątkiem jest tu jednak urna z prochami, warunkiem do spełnienia jest zgodność z zasadami etyki i szczególne poszanowanie przewożonych szczątków. Jak widać, termin „przewozy zmarłych” w rozumieniu przepisów oznacza trumnę z ciałem.

Przewozy zmarłych – dokumentacja

Procedurę wydawania zaświadczeń i pozwoleń z nim związanych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2007 r., wraz z wymaganiami sanitarnymi i technicznymi. Wśród ostatnich z wymienionych na uwagę zasługuje to, że jeśli przyczyna śmierci została określona, wówczas do transportu wymagany jest tylko akt zgonu. W innych wypadkach przewozy zmarłych wymagają dokumentu wykluczającego chorobę zakaźną jako przyczynę zgonu.

Podobnie jak w przypadku organizacji pogrzebu, skompletowania dokumentów, czy innych kwestii związanych z ostatnią drogą, nie ma potrzeby zajmowania się wszystkim osobiście. Korzystając z usług pogrzebowych można część obowiązków związanych z formalnościami przekazać wybranej firmie, a jeśli chodzi o przewozy zmarłych to na ogół należą one do stałej oferty większości zakładów. W Szczecinie przewozy zmarłych odbywają się na takich samych zasadach, procedury i formalności urzędowe są dla tutejszych zakładów pogrzebowych dobrze znaną drogą.

Pogrzeby Szczecin – przewóz jako usługa funeralna

Każdorazowy wniosek o pozwolenie na przewozy zmarłych zawiera te same dane, których zakład pogrzebowy potrzebuje by rozpocząć przygotowania do pochówku, a więc personalne dane wnioskodawcy, dane osoby zmarłej, lokalizacja miejsca, z którego zwłoki zostaną zabrane wraz z miejscem pochówku i rodzaj środka transportu. Chociaż przewozy zmarłych wymagają odpowiedniego środka transportu, wszystkie zakłady pogrzebowe w Szczecinie dysponują odpowiednimi pojazdami, jako częścią swojego zawodowego wyposażenia.

Może się zdarzyć, że doczesne szczątki nie znajdują się w Szczecinie, tylko np. za granicą. Nie oznacza to jednak że przewozy zmarłych staną się z tego powodu niemożliwe – salon pogrzebowy, który wybraliśmy zajmie się wszystkim łącznie z dokumentami wydanymi przez administrację w kraju której doszło do zgonu, lub przez który ciało będzie przewożone. Warto zauważyć, ze Szczecin leży w strefie transgranicznej a więc tutejsze zakłady pogrzebowe nie raz musiały znaleźć się w sytuacji, gdy przewozy zmarłych zaczynały się z daleka od terytorium RP, lub nawet Europy.

Profesjonalne przygotowanie do realizacji transportu

Przewozy zmarłych wymagają odpowiedniego oznakowania środka transportu – pojazd musi wskazywać na swoje przeznaczenie. Trumna ze zwłokami musi być solidnie zabezpieczona przed przesuwaniem się – wymóg ten jest zawsze wpisany w funkcję samochodu, co można zaobserwować w przypadku każdego zakładu pogrzebowego w Szczecinie. Podobnie wygląda sprawa możliwości odkażania i zmywania podłogi w samochodzie przeznaczonym do transportu zwłok. Pojazd musi być również zaopatrzony w środki dezynfekcyjne oraz pozbawiony siedzisk dla pasażerów w miejscu, gdzie znajdzie się trumna. Sam pojazd musi być zarejestrowany jako specjalny.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a comment