Świat wokół nas podlega nieustającym przemianom, postęp sprawia że w każdej niemal dziedzinie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Nic więc dziwnego, że wraz z upływem lat zmienia się oferta usług pogrzebowych i sposób ich świadczenia, choć mogłoby się wydawać, że z perspektywy zakładów pogrzebowych czas płynie jakoś inaczej, albo zwyczajnie je omija. W potocznym rozumieniu miałoby to wynikać z obcowania z wiecznością, wyrażanego w ponadczasowych akcentach oprawy pogrzebu i zdobieniach nagrobnych. Usługi pogrzebowe są jednak branżą podlegającą zmianom jak każdy sektor rynku, dobrym przykładem są zakłady pogrzebowe ze Szczecina. Dlaczego akurat z tego miasta? Otóż szczeciński Cmentarz Centralny jest największą polską nekropolią, a zarazem trzecim największym cmentarzem w Europie.
Usługi pogrzebowe w Szczecinie – statystyka i historia
Podstawowe usługi pogrzebowe w Szczecinie to oczywiście ceremonie ostatniej drogi. Najpopularniejszą formą pochówku jest tu pogrzeb tradycyjny, który w skali kraju stanowi około 70 procent wszystkich uroczystości. Około, ponieważ z roku na rok wzrasta ilość pogrzebów kremacyjnych, co oznacza że ten rodzaj pochówku jest rozważany przez coraz większą liczbę żałobników. Usługi pogrzebowe w Szczecinie zaczęły się zmieniać w latach 90-tych, kiedy w całym kraju zaczęły powstawać krematoria. Pogrzeby kremacyjne początkowo nie cieszyły się zbytnią popularnością, kaplice krematoryjne były otwierane tylko w niektóre dni tygodnia, jedynie na kilka godzin. Z biegiem czasu sytuacja uległa jednak zmianie.
Organizacja pogrzebów w Szczecinie a perspektywa żałobników
Każda ceremonia ostatniej drogi w jest znacznej mierze dziełem najbliższej rodziny zmarłej osoby, ta zaś zamawiając usługi pogrzebowe Szczecin zawsze kładzie nacisk na to, by uroczystość odbyła się w sposób możliwie najbardziej godny. Pogrzeby urnowe wydawały się kiedyś prostsze i mniej uroczyste, co można zrozumieć biorąc pod uwagę to, że całe pokolenia nie znały innej formy pochówku niż tradycyjna. Współcześnie sytuacja wygląda inaczej, świadomość w kwestii pogrzebów kremacyjnych uległa zmianie. Najważniejszym czynnikiem jaki miał na to wpływ była postawa zakładów pogrzebowych. Firmy świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie dbają o wszystkie szczegóły, dzięki czemu każda uroczystość bez względu na rodzaj ma podniosły charakter i jest nacechowana ponadczasową godnością. Dzięki temu żałobnicy mogli planując pogrzeb wziąć pod uwagę kwestie przemawiające za wyborem kremacji – ekonomiczne i środowiskowe oraz fakt malejącej liczby grobów ziemnych jak i miejsc pod nie przeznaczonych.
Zmiany na rynku usług funeralnych – pogrzeby w Szczecinie na przestrzeni dekad
Ponadczasowy, godny charakter pogrzebów to zasługa rozwoju zakładów pogrzebowych. Jakość świadczonych przez nie usług znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich 30-40 lat, ogromny postęp został poczyniony w dziedzinie relacji z żałobnikami, czyli empatycznego podejścia do każdej sytuacji i do każdego planu uroczystości. Przykładowo, w latach 70-tych i 80-tych nie oczekiwano od grabarzy jednolitego ubioru, czy nawet stosownych uniformów. Współcześnie personel każdego domu pogrzebowego, a szczególnie zespół wydelegowany do danej uroczystości prezentuje się elegancko i skromnie zarazem. Jest to wyraz dbałości o detale, charakterystycznej dla rzetelnej oferty usług, dzięki której zmienia się stan świadomości społecznej dotyczących usług pogrzebowych w Szczecinie.
Organizacja pogrzebów w Szczecinie a charakter ostatniej uroczystości
Rozwój oferty zakładów pogrzebowych to po prostu więcej spraw, na które najbliższa rodzina zmarłej osoby ma wpływ. Od oczekiwań żałobników zależy dziś bardzo wiele, ostateczna prezentacja uroczystości wynika ze starań najbliższych osoby zmarłej oraz od zapatrywań wyrażonych w ostatniej woli. Rzetelne usługi pogrzebowe w Szczecinie to odpowiednia oprawa florystyczna, podkład muzyczny realizowany przez orkiestrę, albo nadawany z profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego, czy wykonywany przez pojedynczego muzyka (np. trębacza). To także symboliczne róże wrzucane do grobu już po opuszczeniu trumny, jak również ulubiony wiersz zmarłej osoby recytowany przez mistrza ceremonii, albo kogoś z grona przyjaciół. Częścią rzetelnej oprawy pochówku jest także osoba duchowna pokrzepiająca serca pogrążonych w smutku żałobników. Wszystko razem sprawia, że każda uroczystość będzie nacechowana godnością i ponadczasowym pięknem.